Dom

Czy instalacje z rur PE można umieścić pod ziemią?

Brak komentarzy
Drewno w domu > Dom > Czy instalacje z rur PE można umieścić pod ziemią?

Instalacje znajdujące się pod powierzchnią gruntu narażone są na działanie specyficznych czynników. Mróz, duża wilgotność, to tylko wybrane czynniki, które potencjalnie mogą zagrażać elementom. Czy rury PE sprawdzą się w instalacjach podziemnych? Sprawdźmy!

Rury PE pod powierzchnią gruntu — kiedy mogą być wykorzystane?

Ze względu na trwałość i możliwość szczelnego połączenia, rury PE w tym m.in. rury PE 100 RC, jak dostępne na stronie https://agru-frank.pl/produkty/ksztaltki-i-rury-agruline-pe-100-rc/rury-pe-100-rc-14/, mogą być wykorzystywane do wykonania instalacji podziemnych. 

Najczęściej rury PE montowane są w następujących instalacjach podziemnych:

  • systemy wodociągowe;
  • instalacje kanalizacyjne;
  • instalacje gazowe;
  • jako osłony kabli umieszczonych pod powierzchnią gruntu;
  • w systemach przemysłowych (technologicznych);
  • w infrastrukturze miejskiej, jako systemy odwadniające i instalacje deszczowe.

Wykorzystanie rur PE w instalacjach podziemnych jest możliwe, jednak należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Wybierając rury, warto dostosować ich model do odpowiednich parametrów, takich jak temperatura i ciśnienie. Rury z polietylenu dostępne są w różnych klasach, co pozwala na dopasowanie ich do specyficznych warunków. Ułożone w ziemi rury muszą być odpowiednio zabezpieczone, np. warstwą piasku, który ochroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Układając rury PE pod powierzchnią ziemi, należy ustalić poziom przemarzania gruntu i ułożyć instalację poniżej określonego poziomu. Kolejne elementy rur muszą być ze sobą odpowiednio połączone, aby zapewniały szczelność układu. Najczęściej wykorzystywana jest metoda zgrzewania doczołowego, lub elektrooporowego.

Zalety stosowania rur PE w instalacjach podziemnych

Rury PE w instalacjach podziemnych stosowane są ze względu na liczne zalety. W przeciwieństwie do innych materiałów są odporne na korozję, co w warunkach gruntu ma duże znaczenie. Polietylen jest odporny na działanie nie tylko wody i wilgoci, ale też części chemikaliów.

Materiał ten charakteryzuje się dużą elastycznością, dlatego zdecydowanie lepiej sprawdzi się w miejscach narażonych na ruchy gruntu. Elastyczność materiału pozwala na wykorzystanie rur w miejscach charakteryzujących się dużą nierównością. Polietylen jest rozwiązaniem trwałym, pozwalającym ograniczyć ryzyko uszkodzeń. Rury PE cechują się też wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne.